Boogie – woogie v přírodě

Sezóna: 2016

Vybrat hru pro Přírodní divadlo není nic lehkého. Musí to být hra, v níž účinkuje alespoň třicet ochotníků, musí v ní být role pro hvězdy souboru, tanec a zpěv. A nesmí chybět legrace, to tedy v žádném případě! Hudební komedie Antonína Procházky Hledám děvče pro boogie – woogie podle operetky „U veselého kamzíka“ tyto speciální nároky splňuje. Na jevišti ověnčeném skalami a starými stromy se mohou diváci pobavit mixem reálií prvorepublikových a dnešních, bláznivých záměn a proměn, které dávají legraci zelenou.

A legrace to opravdu je! Už to, jak na sebe poštěkávají Bernardýn a Dobrmanem, pardon, jak se špičkují výrobkyně sýrů Dobrman Emilie a výrobce sýra Bernardýn podnikatel Myška, stojí za vidění. Až nahoře v hledišti je cítit ta podnikatelská nevraživost, která z nich čiší. Vše se ovšem zadrhne, když Myška zjistí, že provdal dceru za sňatkového podvodníka a nikoli za syna majitele hotelů, jak se vychloubal a od čehož si sliboval prosperitu svých Bernardýnů. A tak se otočí „na obrtlíku“ a začne sjednávat obchodní spojenectví s paní Emilií. Tento „sranda obrat“ provádějí oba herci s komediálním půvabem, takže věříme Myškovi Pavla Koudelky, že už dávno byl vskrytu do madam Emilie zamilován, a stejně tak nás oslovuje žensky polichocený, i když poněkud posměšně nedůvěřivý postoj Marty Kalinové jako Emilie.

    A co zhrzená nevěsta Marcela?  Sňatkovou blamáž prožívá svým způsobem jako úlevu, neboť k ženichovi, kterého jí vnutil tatíček, lásku necítila, a tak se nám před očima proměňuje z poslušné dcerušky v mírnou rebelantku. Aby tato milá a hezká dívka pykala za otcovu neprozřetelnost, to nelze dopustit, takže se objevuje skutečný Pavel Zemanský, pohledný, mužný, bohatý, zamiluje se okamžitě do nešťastné nevěsty a ona do něj, nedorozumění spíše komického rázu jsou odstraněna a odér, tentokrát láskyplný, stoupá opět až k horním lavicím hlediště. Marcela ve ztvárnění Nikoly Kasalové nás upoutá nejen dramaticky nuancovaným projevem, ale i elegantními róbami, v nichž se pohybuje tak samozřejmě, jako by nikdy nenosila nic jiného. František Musil v roli Pavla imponuje tím, jak situace k neuvěření mění v uvěřitelné a s přirozeným šarmem řeší zápletky vzniklé kolem falešného dvojníka.

    Komickou dvojkou par excellence jsou Zuzana, neteř Emilie, a Václav Nezbeda, pražský fotograf. Jana Voharčíková představuje Zuzanu s  nadsázkou jako až přerozpustilého dívčího diblíka, dětské hopsání její žensky zaoblené hrdinky místy přesahuje i rozvolněnou komediální míru. Fotograf Václav je v hotelu U veselého kamzíka přivítán a oslavován jako slavný horolezec, s nímž má ovšem společné jen jméno. Lukáš Hryzák vyjadřuje dobře tu situaci, v níž se člověk cítí jako Alenka v říši divů, jeho údiv je nelíčený a okouzlení Zuzanou, která ho svádí líčením svých nepravděpodobných horolezeckých zážitků, je spontánní.

    Do kolotoče záměn jsou zataženi i další osoby, které buď sekundují rumraji s kamenným výrazem jako vrchní číšník Alois v podání Martina Kasala, nebo se věrohodně vztekají jako Čížek (Slávek Čadek) ředitel hotelu U veselého kamzíka, či vnášejí s nevědomostí přímo vyzývavou do dění ještě něco zmatku navíc jako Anežka Zemanská (Lída Voharčíková), manželka zmizelého sňatkového podvodníka. Postoj důstojně smířlivý zastává advokát Dr.Šalamoun Pavla Pány.

    Dění na jevivišti oživují trampové, kteří přibíhají a odbíhají, zpívají, oslavují údajného horolezce Václava a dodávají tak scenérii podhorského hotelu pod Šišákem a Ďáblovým komínem mladistvě svěží atmosféru. Taneční vložku se složitými krokovými variacemi v rytmu boogie-woogie v půvabných kostýmech laděných u dívek do zelena zvládají s elegantní bravurou Klára Doležalová, Aneta Kasalová, Aneta Kušová, Radka Šimánková spolu s Milanem Filsochem a Jakubem Vetýškou. Choreografii vytvořili Zuzana a Magnus Nagel a dotvořili si ji sami účinkující. Úlohu vhodné ozvěny k dění na jevišti tvoří hoteloví hosté. Hudbu pro představení připravil Pavel Masopust, při poslechu sladkobolných písní, jimž se kdysi říkalo „cajdáky“, i písní rozvernějších, můžeme zavzpomínat, jak se „dvě srdce v jedno promění“, připomenout si, jak se snáší „modré z nebe“ nebo si povzdechnout, „jak je krásné žít“.  Kostýmy vybraly, ušily a upravily s citem pro dění na jevišti Milada Kasalová a Marie Kasalová, zvuk a osvětlení zajišťuje Josef Vopravil ml. s přispěním Vojtěcha Páva, text sleduje ostřížím zrakem Stáňa Dvořáková, úpravu jeviště a další náležitosti má na starosti Saša Kusiová, občerstvení, vstupenky, občerstvení zajišťují Eva Rafflová, Marie Peřinová a Jana Sepekářová.

Režisérka Růžena Čadková vsadila na osvědčené herce i postupy, a tak se zrodilo představení letně odvázané, kterému dávají zkušení humorný nadhled a zkušenost a mladí patřičně bláznivý náboj. Obojí pak provokuje v hledišti smích a dobrou náladu, která k letnímu komediálnímu večeru neodmyslitelně patří.

 

Visit Us On Facebook