Tvrdohlavá žena a zamilovaný školní mládenec

Sezóna: 2001
Žirovničtí ochotníci přichází po pětileté odmlce do svého přírodního divadla a přivádí s sebou Tvrdohlavou ženu , divadelní hru J.  K. Tyla, kterou autor napsal v roce 1849.

Děj tohoto napůl pohádkového a zpola realistického díla nese znatelné stopy revolučního roku 1848, kterým byl autor silně ovlivněn.
Hra, která byla ve své době velice aktuální na českém venkově, protože vyjadřovala dobovou politickou atmosféru a ducha mezilidských vztahů, ztrácela postupem času na své výmluvnosti. Měnily se poměry a děj neměl o čem vypovídat. Snad jen pohádkový Krakonoš přežil už ostatní, časem vyčichlé postavičky.

A zde je na jazyku otázka, proč dnes, po stodvaapadesáti letech, oprašují žirovničtí ukřičenou Jahelkovou, naivní Terezku, mazanou Máří nebo lidového, většinou opilého rádobypolitika Kubu. Mají tyto postavy ještě co říci dnešnímu divákovi? Mají: Pokud si uvědomíme, že sice odešla jména postav, ale zůstaly nám tady jejich charakterové vlastnosti. Ty můžeme potkat v rodinách, na ulici nebo vidět v Poslanecké sněmovně. Nám, ochotníkům, nejde v této hře o profesionální výkony, transformaci minulosti v přítomnost nebo o kříšení jevištních mrtvol. Jde nám o radost ze samotného hraní. A také o to, abyste u toho byli s námi.

Pokud by vám snad některá postava z jeviště připomínala někoho ze známých, nejde vůbec o podobnost náhodnou.

Ukázka z představení

Visit Us On Facebook