V letošním roce uplyne 150 let od založení žirovnického ochotnického divadla.
A je to stopadesátka, v níž je málo divadelně hluchých míst. Od 60. let 19. století se hrálo pilně v sálech hostinců, od roku 1922 se hraje na jevišti Přírodního divadla u zámku a od 30. let v Sokolovně.
Mezi těmi, kdo se o divadlo v Žirovnici zasloužili, jsou v roce 1894 například J. Kalina, E. Klaška nebo A. Koudelka, od přelomu století sociálně demokratičtí ochotníci, kteří byli členy Svazu dělnického divadelního ochotnictva českoslovanského. Mezi válkami bylo několik ochotnických skupin přináležejících k tehdejším politickým stranám. Repertoár byl různorodý, od lehkých operetek a komedií po dramata Jiráska (Otec), A. F. Šubrta (Drama čtyř chudých stěn) nebo Žaluji aneb Válka prokletá podle románu H. Barbussse Oheň. Před II. sv. válkou se hrála Čapkova Bílá nemoc a Těžká Barbora V+W.
Po II. sv. válce byl vytvořen jeden ochotnický spolek, který organizovali O. Malínek, M. Hejtmánek, K. Halák, J. Janžura a J. Jelínek. Hrála se klasika od Tyla, Jiráska, Vrchlického. V roce 1970 nastartovala novou éru žirovnického ochotnického divadla profesionální herečka Marie Slavínská, od roku 1985 se režie ujala její dcera Ema Pokorná. K nezapomenutelným inscenacím v Přírodním divadle patřili v té době Naši furianti, Sen noci svatojánské, Nejkrásnější válka nebo Pygmalion.
Nejnovější historie žirovnických ochotníků se datuje od roku 2000, kdy se ochotníci zaregistrovali jako občanské sdružení. Organizace se ujaly R. Čadková (režie), M. Kasalová a L. Voharčíková. Vyprodané Přírodní divadlo aplaudovalo inscenacím se zpěvy a tanečními výstupy Podskalák (s touto inscenací slavili ochotníci úspěch i u krajanů ve Vídni), Dalskabáty, hříšná ves, Na tý louce zelený, Zvonokosy, Sto dukátů za Juana, Slaměný klobouk, Lovu zdar a Podivné námluvy.Ochotnický spolek se staral v letech 2002 – 2012 také o dorost. M. Kasalová a L. Voharčíková za pomoci dalších členů spolku organizovaly Dětské divadlo. Dětem ze Žirovnice i okolí hráli malí ochotníci pohádky, z nichž ta poslední, Jak kašpárek zachránil krále Honzu, měla velký úspěch zejména svými zpěvy.
Marie Fronková